Halové javy
vznikajú pri prechode svetla ľadovými kryštálikmi v atmosfére. Vyzerajú ako farebné alebo biele oblúky alebo škvrny. Najčastejšie ich je možné pozorovať u vysokej oblačnosti (hlavne cirrostratus), ktorá je tvorená ľadovými kryštálikmi alebo pri veľmi nízkych teplotách, kedy sa kryštáliky môžu vyskytovať aj v prízemnej vrstve (diamantový prach)
Snímka:atoptics.co.uk

Medzi najčastejšie halové javy patria: 22° halo, 22° parhelium, horný dotykový oblúk a halový stĺp

22° halo - najbežnejší halový jav, tiež známy ako malé halo. Prstenec vzdialený 22° od zdroja svetla. Vzniká na náhodne orientovaných kryštáľoch v tvare šesťhranného (hexagonálneho) hranola. Svetlo prechádza cez stranu šesťhranného podlhovastého kryštáľu a na druhej strane vychádza pod uhlom 22°. Červené svetlo sa láme menej, preto je vnútorný okraj 22° hala zafarbený do červena. Kedže pod menším uhlom už nedochádza k lomu svetla, vnútorná strana malého hala sa javí ako tmavá.

Fotografie 22° hala

Simulácia v programe halosim361 (po rozkliknutí snímky vo väčšom rozlíšení)

22° parhelium   - nachádza sa 22° na ľavo aj na pravo od zdroja svetla. Vyzerá ako jasná farebná škvrna, smerom od zdroja svetla zafarbená na červeno. Vzniká na horizontálne orientovaných, hexagonálnych kryštálikoch.

Fotografie 22° parhelia

Simulácia bočného slnka (parhelia) v programe halosim361 pri nízkej elevácii Slnka (7° nad horizontom) a pri vysokej (32° nad horizontom)

Dotykové oblúky   - vznikajú pri prechode svetla bočnou stenou kryštálikov v tvare šesťhranného hranola. Pri nižšej elevácii slnka majú tvar písmena V. Pri vysokej elevácii sa spájajú a tvoria circumscribed halo - spojené dotykové oblúky.


hdo
Fotografie horného dotykového oblúka pri nízkej a vysokej elevácii Slnka

Simulácia dotykových oblúkov v programe halosim361 pri nízkej elevácii Slnka (7° nad horizontom) a pri vysokej (45° nad horizontom)

Halový stĺp   - nachádza sa pod a nad zdrojom svetla. Halový stĺp je možné bežne pozorovať pri východe alebo západe slnka - zdroj svetla sa musí nachádzať v blízkosti horizontu. Vzniká pri odraze svetla od plochých šesťhranných kryštálikov.

Fotografia halového stĺpu

Simulácia halového stĺpu v programe halosim361 pri zdroji svetla 3° pod horizontom a 7° nad horizontom

Cirkumzenitálny oblúk   - menej častý halový jav (počas roka sa vyskytne približne 10 krát), no pomerne veľký a farebný. Jedná sa o oblúk s pomyselným stredom okolo zenitu. Cirkumzenitálny oblúk je možné vidieť pri elevácii zdroja svetla približne 5° až 30° nad obzorom. Vzniká na plochých šesťhranných kryštálikoch. Svetlo vstupuje hornou stranou kryštáliku pod uhlom a vystupuje von bočnou stenou smerom nadol.

Fotografie cirkumzenitálneho oblúka

Simulácia cirkumzenitálneho oblúka v programe halosim361 pri nízkej elevácii Slnka (7° nad horizontom) a pri vysokej ( 30° nad horizontom)

panel2
Weather Underground PWS